szkoły ponadgimnazjalne


Idź do treści

Matury 2008/2009

Komunikaty

Komunikat dla zdających dotyczący odbioru świadectw dojrzałości!

Świadectwa dojrzałości po sesji sierpniowej będą do odbioru w dniu 15 września 2009 roku o godz. 12:00

Ogłoszenie wyników matur 2009: 30 czerwca 2009r.

UWAGA MATURZYSTO!

Maturzyści, którzy nie zdali egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego, mogą przystąpić do tego egzaminu w terminie poprawkowym, po uprzednim złożeniu oświadczenia o chęci ponownego przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu.

Wzór oświadczenia (do pobrania)

Harmonogram egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym - sierpień 2009 r.

Część pisemna
godzina rozpoczęcia egzaminu 9:00

25 sierpnia 2009 (wtorek)

Harmonogram egzaminów maturalnych
w Technikum Specjalnym nr 4 dla Niesłyszących i Słabosłyszacych w Lublincu w roku szkolnym 2008/2009


Część pisemna
Godzina zbiórki uczniów przed wyznaczonymi salami 8:30
Godzina rozpoczęcia egzaminu 9:00


04 maja 2009 (poniedziałek) Język polski
05 maja 2009 (wtorek) Język angielski
06 maja 2009 (środa) Wiedza o społeczeństwie
12 maja 2009 (wtorek) Historia

Część ustna egzaminu z Języka polskiego
Godzina rozpoczęcia egzaminu 9:00
(Data egzaminu zostanie ustalona w późniejszym terminie)

do 31 stycznia 2009 - przyjęcie od uczniów propozycji tematu prezentacji
do 06 kwietnia 2009 -przyjęcie od zdających wykazu bibliografii wykorzystanej do przygotowania prezentacji
na tydzień przed egzaminem - przyjęcie od uczniów planu prezentacji

Bibliografia i plan muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem!


CZAS TRWANIA PISEMNEGO EGZAMINU MATURALNEGO
(z różnych przedmiotów)

Język polski (poziom podstawowy) czas trwania: 170 minut + 85 minut = 255 minut
Język angielski (poziom podstawowy) czas trwania: 120 minut + 60 minut = 180 minut
Historia (poziom podstawowy)
czas trwania: 120 minut + 60 minut = 180 minut
Wiedza o społeczeństwie (poziom podstawowy)
czas trwania: 120 minut + 60 minut = 180 minut

Wicedyrektor Ośrodka
ds. Szkół Ponadgimnazjalnych w SOSWdNiS
mgr Ewa Jeziorska

Informacje dla zdających

  • Zdający ma obowiązek zgłosić się na każdy egzamin punktualnie, zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego (dyrektora szkoły). Na egzamin należy zgłosić się z dokumentem tożsamości z aktualnym zdjęciem,
  • Zdający nie może wnosić do sali egzaminacyjnej żadnych urządzeń telekomunikacyjnych ani z nich korzystać. Nieprzestrzeganie tej zasady stanowi podstawę do unieważnienia egzaminu.
  • Każdy zdający powinien posiadać długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) do rozwiązywania zadań egzaminu pisemnego.
  • Zdający w trakcie egzaminu może korzystać z materiałów i przyborów pomocniczych, których wykaz ogłasza dyrektor CKE dwa miesiące przed terminem części pisemnej egzaminu na stronie www.cke.edu.pl.
  • Zdający ma prawo, w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych uniemożliwiających przystąpienie zgodnie z harmonogramem do części ustnej lub pisemnej egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów zdawać egzamin w dodatkowym terminie.
  • Zdający lub jego rodzice (prawni opiekunowie) składają do dyrektora macierzystej szkoły udokumentowany wniosek najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. W przypadku dotyczącym egzaminu pisemnego dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami dyrektorowi OKE najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.
  • Dyrektor komisji okręgowej rozpatruje wniosek, o którym mowa w pkt 2, w terminie 2 dni od daty jego otrzymania. Rozstrzygnięcie dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne.
  • Zdający, który uzyskał zgodę dyrektora komisji okręgowej na przystąpienie do egzaminu pisemnego w dodatkowym terminie, przystępuje do egzaminu z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie ustalonym przez dyrektora Komisji Centralnej. Informację o harmonogramie i miejscu przeprowadzenia egzaminu dyrektor CKE ogłasza na stronie www.cke.edu.pl w pierwszym tygodniu czerwca.
  • W przypadku dotyczącym egzaminu ustnego, dyrektor szkoły rozpatruje wniosek, o którym mowa w pkt. 2 i ustala nowy termin egzaminu, który powinien się odbyć do dnia zakończenia przeprowadzania części pisemnej egzaminu.
  • Absolwenci, którzy nie przystąpili do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w części ustnej do dnia zakończenia przeprowadzania części pisemnej egzaminu lub nie przystąpili do części pisemnej egzaminu w terminie dodatkowym ustalonym przez dyrektora CKE, mogą przystąpić do tych egzaminów w kolejnych sesjach egzaminacyjnych.

Część ustna egzaminu maturalnego

1. Część ustna egzaminu z języka polskiego (...) przebiega w następujący sposób:
a) zdający, po okazaniu dokumentu tożsamości (a w przypadku zdających skierowanych na egzamin przez dyrektora OKE również świadectwa ukończenia szkoły), wchodzi do sali egzaminacyjnej w kolejności ustalonej na liście,
b) w sali przebywa jeden zdający,
c) w czasie tego egzaminu zdający może korzystać z:

  • materiałów pomocniczych przygotowanych we własnym zakresie do prezentacji,
  • planu prezentacji, który okazuje do wglądu przed przystąpieniem do egzaminu. Objętość planu nie może przekraczać jednej strony formatu A-4. Plan winien być podpisany imieniem i nazwiskiem zdającego.

d) egzamin trwa ok. 25 minut i składa się z dwóch części:

  • w części pierwszej, trwającej ok. 15 minut, zdający prezentuje przygotowany temat. Podczas prezentacji może wykorzystać materiały pomocnicze. Czas ich wykorzystania nie może być dłuższy niż 5 minut. Czas ten wliczany jest do całkowitego czasu prezentacji. W trakcie prezentacji członkowie przedmiotowego zespołu egzaminacyjnego nie przerywają wypowiedzi zdającego, chyba że zostanie przekroczony limit czasu;
  • część druga, trwająca ok. 10 minut, polega na rozmowie zdającego z zespołem przedmiotowym. Pytania egzaminujących mogą dotyczyć jedynie prezentowanego tematu i bibliografii. Jeżeli zdający nie wygłosi prezentacji, zespół przedmiotowy nie przeprowadza z nim rozmowy.


Część pisemna egzaminu maturalnego

1. Zdający część pisemną egzaminu maturalnego po wejściu do sali egzaminacyjnej i otrzymaniu arkusza na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego ma obowiązek sprawdzić, czy arkusz jest kompletny, tzn. czy zawiera wszystkie zadania, ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane oraz czy otrzymał zestaw tablic/wzorów (dotyczy egzaminu z matematyki, chemii, fizyki i astronomii). Braki zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin, który wydaje kompletny arkusz i zestaw tablic/wzorów. Takie zdarzenie zostaje odnotowane w protokole przebiegu egzaminu, zdający ma obowiązek potwierdzić je swoim podpisem.
2. Zdający jest zobowiązany czytelnie i w miejscach do tego przeznaczonych zakodować swój arkusz egzaminacyjny i kartę odpowiedzi. Kodowanie polega na:
a) wpisaniu swojego numeru PESEL na arkuszu egzaminacyjnym i karcie odpowiedzi,
b) przeniesieniu numeru PESEL na matrycę znaków cyfrowych,
c) wpisaniu daty urodzenia na karcie odpowiedzi,
d) wpisaniu kodu zdającego na stronie tytułowej arkusza i na karcie odpowiedzi (zgodnie z zaleceniem OKE),
e) naklejeniu pasków kodowych szkoły na arkuszu egzaminacyjnym i karcie odpowiedzi w miejscach do tego przeznaczonych.
3. Egzamin rozpoczyna się z chwilą zapisania w widocznym miejscu przez przewodniczącego zespołu nadzorującego godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Osoby zgłaszające się na egzamin po tym czasie nie będą wpuszczone do sali egzaminacyjnej.
4. Podczas egzaminu zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej. W przypadku konieczności wyjścia z sali, zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po zezwoleniu zespołu nadzorującego na wyjście pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas nieobecności zdającego jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu.
5. W przypadku, kiedy zdający przerwał część pisemną egzaminu i nie podjął pracy, przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera jego pracę i odnotowuje ten fakt w protokole przebiegu egzaminu. Zdający ma prawo przystąpić do egzaminu z danego przedmiotu w kolejnej sesji egzaminacyjnej.
6. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy zdającego lub zakłócania przez niego przebiegu egzaminu z danego przedmiotu, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) przerywa egzamin tego zdającego, unieważnia jego egzamin i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej. Fakt ten odnotowuje w protokole przebiegu egzaminu. Zdający ma prawo przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu w kolejnej sesji egzaminacyjnej.
7. Jeśli zdający ukończył pracę przed czasem, odkłada zamknięty arkusz na brzeg stolika, zgłasza ukończenie pracy przewodniczącemu zespołu nadzorującego przebieg egzaminu przez podniesienie ręki i za jego przyzwoleniem wychodzi z sali, nie zakłócając pracy pozostałym zdającym.
8. Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań danej części egzaminu, zdający pozostawia na stoliku swój zamknięty arkusz egzaminacyjny pamiętając o tym, aby był poprawnie zakodowany i oczekuje na zgodę przewodniczącego zespołu nadzorującego na opuszczenie sali.
9. Nie przystąpienie do egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów w części pisemnej nie stanowi przeszkody w zdawaniu pozostałych egzaminów wybranych przez zdającego w części pisemnej.

źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna


Wicedyrektor Ośrodka
ds. Szkół Ponadgimnazjalnych w SOSWdNiS
mgr Ewa Jeziorska

SZKOLNY HARMONOGRAM
CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

TECHNIKUM SPECJALNE NR 4 w SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO - WYCHOWACZYM
dla NIESŁYSZACYCH i SŁABOSŁYSZĄCYCH w LUBLINCU
w 2009 roku

1. Czas trwania egzaminu 8:00 - 8:40
2. Czas trwania egzaminu 8:45 - 9:25
3. Czas trwania egzaminu 9:30 - 10:10
4.Czas trwania egzaminu 10:15 - 10:55

Uwagi

Egzamin trwa ok. 25 minut i składa się z dwóch części:

  • pierwszej, trwającej ok. 15 minut, zdający prezentuje przygotowany temat;
  • drugiej, trwającej 10 minut, polega na rozmowie zdającego z zespołem przedmiotowym.

Czas egzaminu może być wydłużony nie więcej niż o 15 minut.

Przewodniczący
Szkolnego Zespołu Egzamnacyjnego
mgr Ewa Jeziorska


Witamy w Nowym Roku Szkolnym 2009-2010 | nieslyszacy@gmail.com

Powrót do treści | Wróć do menu głównego